2020 NH House Primary
Body
The list below shows the primary candidates for New Hampshire's House of Representatives. Those who won their party's nomination on September 8, 2020 will go on to the general election in November.
Voting Date:
Results
NH House Belknap 01
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Robert Joseph, Jr. | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Tom Ploszaj | Republican | Won! |
NH House Belknap 02
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Shelley Carita | Democrat | Won! | |
Diane Hanley | Democrat | Won! | |
Dara McCue | Democrat | Won! | |
Natalie Taylor | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Harry H. Bean (incumbent) | Republican | 25% | Won! |
Glen Aldrich (incumbent) | Republican | 24% | Won! |
Norm Silber | Republican | 20% | Won! |
Jonathan D. Mackie (incumbent) | Republican | 16% | Won! |
Deanna Jurius (incumbent) | Republican | 16% |
NH House Belknap 03
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
David O. Huot (incumbent) | Democrat | 25% | Won! |
Marcia Hayward | Democrat | 23% | Won! |
Gail Ober | Democrat | 23% | Won! |
Carlos E. Cardona | Democrat | 20% | Won! |
Samuel David Hoehn | Democrat | 9% |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Mike Bordes | Republican | Won! | |
Gregg Hough | Republican | Won! | |
Dawn M. Johnson | Republican | Won! | |
Richard Littlefield | Republican | Won! |
NH House Belknap 04
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Jane Alden | Democrat | 87% | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Timothy P. Lang Sr. (incumbent) | Republican | 13% | Won! |
Juliet Harvey-Bolia | Republican | Won! |
NH House Belknap 05
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Stephen Copithorne | Democrat | Won! | |
Duane A. Hammond | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Paul A. Terry | Republican | Won! | |
Peter R. Varney (incumbent) | Republican | Won! |
NH House Belknap 06
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
George Condodemetraky | Democrat | Won! | |
Don House | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Michael "Mike" Sylvia (incumbent) | Republican | 43% | Won! |
Douglas R. Trottier | Republican | 26% | Won! |
John R. Plumer (incumbent) | Republican | 16% | |
Shari Lebreche | Republican | 15% |
NH House Belknap 07
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Jane D. Westlake | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Barbara Comtois (incumbent) | Republican | Won! |
NH House Belknap 08
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Ruth Larson | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Raymond Howard, Jr. (incumbent) | Republican | Won! |
NH House Belknap 09
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Charlie St. Clair (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Travis J. O'Hara | Republican | 64% | Won! |
Brad Kirby | Republican | 36% |
NH House Carroll 01
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Anita Burroughs (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Ray S. Gilmore | Republican | Won! |
NH House Carroll 02
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Thomas "Tom" Buco (incumbent) | Democrat | Won! | |
Ellin M. Leonard | Democrat | Won! | |
Stephen L. Woodcock (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Frank McCarthy | Republican | Won! | |
Wendy Richardson | Republican | Won! | |
Karen Umberger | Republican | Won! |
NH House Carroll 03
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Jerry Knirk (incumbent) | Democrat | Won! | |
Susan Ticehurst (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Mark E. McConkey | Republican | Won! | |
Nicole Nordlund | Republican | Won! |
NH House Carroll 04
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Chip Merrill | Democrat | Won! | |
Caroline Nesbitt | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Glenn Cordelli (incumbent) | Republican | Won! | |
Karel A. Crawford (incumbent) | Republican | Won! |
NH House Carroll 05
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Donna V. Ackerman | Democrat | Won! | |
Knute Ogren | Democrat | Won! | |
Patricia Pustell | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Lino Avellani (incumbent) | Republican | Won! | |
Bill Nelson (incumbent) | Republican | Won! | |
Jonathan H. Smith | Republican | Won! |
NH House Carroll 06
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Carrie Duran | Democrat | Won! | |
John W. Wall | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Brodie Deshaies | Republican | Won! | |
John T. MacDonald (incumbent) | Republican | Won! |
NH House Carroll 07
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Chris McAleer | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Norman Tregenza | Republican | Won! |
NH House Carroll 08
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Eve V. Klotz | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
William M. Marsh (incumbent) | Republican | Won! |
NH House Cheshire 01
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Michael D. Abbott (incumbent) | Democrat | Won! | |
Paul Berch (incumbent) | Democrat | Won! | |
Cathryn A. Harvey (incumbent) | Democrat | Won! | |
Lucy McVitty Weber (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Whitney Aldrich | Republican | Won! | |
Peter Benik | Republican | Won! | |
Kate Day | Republican | Won! | |
Richard Merkt | Republican | Won! |
NH House Cheshire 02
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
John E. Mann (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Richard M. Nalevanko | Republican | Won! |
NH House Cheshire 03
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Daniel Adams Eaton (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Robert D'Arcy | Republican | Won! |
NH House Cheshire 04
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Lawrence Welkowitz | Democrat | Won! |
NH House Cheshire 05
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
John Bordenet (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Marilyn L. Huston | Republican | Won! |
NH House Cheshire 06
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Dru Fox | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Kyle LaBrie | Republican | Won! |
NH House Cheshire 07
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Sparky Von Plinsky (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Robert J. Call | Republican | Won! |
NH House Cheshire 08
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Donovan Fenton (incumbent) | Democrat | Won! |
NH House Cheshire 09
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Richard Ames (incumbent) | Democrat | Won! | |
Douglas Ley (incumbent) | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Rita Mattson | Republican | Won! | |
Leo Plante | Republican | Won! |
NH House Cheshire 10
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Lucius Parshall | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Richard "Dick" Thackston | Republican | Won! |
NH House Cheshire 11
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
Gene Andersen | Democrat | Won! | |
Patricia A. Martin | Democrat | Won! |
Name | Party | % Vote | Result |
---|---|---|---|
John B. Hunt (incumbent) | Republican | Won! | |
Jim Qualey | Republican | Won! |