NH Election Results

Results for the Tuesday November 6th New Hampshire general election will be updated here as they come in. Use the panels below to see who won and lost hot races for New Hampshire's 1st and 2nd Congressional districts and the race for Granite State governor. See who will be representing you for the next two years by browsing the Executive Council, New Hampshire Senate and New Hampshire House election results.

To browse past election results, view the September 11, 2018 primary, our 2016 election archive or our 2015 election archive. Results from 2014 and earlier elections can be explored at NHPR's NH Elections Database.

US House NH District 1
Candidate Name Party % of Vote Result
Christopher Pappas Democrat 54 Won!
Eddie Edwards Republican 45 Lost
Dan Belforti Libertarian 1 Lost
US House NH District 2
Candidate Name Party % of Vote Result
Ann McLane Kuster Democrat 55 Won!
Steve Negron Republican 42 Lost
Justin O'Donnell Libertarian 2 Lost
NH Governor
Candidate Name Party % of Vote Result
Christopher Sununu Republican 53 Won!
Molly Kelly Democrat 46 Lost
Jilletta Jarvis Libertarian 1 Lost

NH Senate - click to show/hide results

NH Senate District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
David Starr Republican 54 Won!
Jeff Woodburn Democrat 45 Lost
NH Senate District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Bob Giuda Republican 52 Won!
Bill Bolton Democrat 48 Lost
NH Senate District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Jeb Bradley Republican 57 Won!
Christopher T. Meier Democrat 41 Lost
Tania M. Butler Libertarian 2 Lost
NH Senate District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
David Watters Democrat 99 Won!
NH Senate District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Martha Hennessey Democrat 71 Won!
Patrick Lozito Republican 29 Lost
NH Senate District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
James Gray Republican 55 Won!
Anne C. Grassie Democrat 45 Lost
NH Senate District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Harold French Republican 53 Won!
Mason Donovan Democrat 47 Lost
NH Senate District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Ruth Ward Republican 52 Won!
Jenn Alford-Teaster Democrat 48 Lost
NH Senate District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Jeanne Dietsch Democrat 52 Won!
Dan Hynes Republican 48 Lost
NH Senate District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
Jay Kahn Democrat 65 Won!
Dan LeClair Republican 33 Lost
Ian Freeman Libertarian 2 Lost
NH Senate District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
Shannon Chandley Democrat 52 Won!
Gary Daniels Republican 48 Lost
NH Senate District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Melanie Levesque Democrat 50 Won!
Kevin Avard Republican 50 Lost
NH Senate District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Cindy Rosenwald Democrat 61 Won!
David Schoneman Republican 39 Lost
NH Senate District 14
Candidate Name Party % of Vote Result
Sharon Carson Republican 58 Won!
Tammy M. Siekmann Democrat 42 Lost
NH Senate District 15
Candidate Name Party % of Vote Result
Dan Feltes Democrat 66 Won!
Pamela Ean Republican 34 Lost
NH Senate District 16
Candidate Name Party % of Vote Result
Kevin J. Cavanaugh Democrat 52 Won!
David Boutin Republican 48 Lost
NH Senate District 17
Candidate Name Party % of Vote Result
John Reagan Republican 55 Won!
Christopher G. Roundy Democrat 45 Lost
NH Senate District 18
Candidate Name Party % of Vote Result
Donna Soucy Democrat 56 Won!
George Lambert Republican 44 Lost
NH Senate District 19
Candidate Name Party % of Vote Result
Regina Birdsell Republican 57 Won!
Kristina Durocher Democrat 43 Lost
NH Senate District 20
Candidate Name Party % of Vote Result
Lou D'Allesandro Democrat 58 Won!
Carla Gericke Republican 42 Lost
NH Senate District 21
Candidate Name Party % of Vote Result
Martha Fuller Clark Democrat 72 Won!
Peter Macdonald Republican 28 Lost
NH Senate District 22
Candidate Name Party % of Vote Result
Chuck Morse Republican 59 Won!
Richard J. O'Shaughnessy Democrat 39 Lost
Mitch Dyer Libertarian 2 Lost
NH Senate District 23
Candidate Name Party % of Vote Result
Jon Morgan Democrat 50 Won!
William "Bill" Gannon Republican 50 Lost
NH Senate District 24
Candidate Name Party % of Vote Result
Thomas "Tom" Sherman Democrat 53 Won!
Dan Innis Republican 47 Lost

NH Executive Council - click to show/hide results

NH Executive Council District 1
Candidate Name Party % of Vote Result
Michael Cryans Democrat 51 Won!
Joseph Kenney Republican 47 Lost
Tobin Menard Libertarian 2 Lost
NH Executive Council District 2
Candidate Name Party % of Vote Result
Andru Volinsky Democrat 58 Won!
James "Jim" S. Beard Republican 42 Lost
NH Executive Council District 3
Candidate Name Party % of Vote Result
Russell Prescott Republican 49 Won!
Joe Pace Democrat 48 Lost
James D. Jarvis Libertarian 3 Lost
NH Executive Council District 4
Candidate Name Party % of Vote Result
Ted Gatsas Republican 49 Won!
Gray Chynoweth Democrat 47 Lost
Richard Tomasso Libertarian 4 Lost
NH Executive Council District 5
Candidate Name Party % of Vote Result
Debora Pignatelli Democrat 51 Won!
Dave Wheeler Republican 47 Lost
Brian Chabot Libertarian 3 Lost

NH House of Representatives - click to show/hide results

NH House Belknap County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Harry Viens Republican 54 Won!
Ruth Gulick Democrat 46 Lost
NH House Belknap County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Glen Aldrich Republican 13 Won!
Harry H. Bean Republican 13 Won!
Deanna Jurius Republican 13 Won!
Jonathan D. Mackie Republican 13 Won!
Diane Hanley Democrat 12 Lost
Dorothy Piquado Democrat 11 Lost
Rosemary Uicker Democrat 11 Lost
Stephen McBrian Democrat 10 Lost
Eliza Leadbeater Independent/Other 3 Lost
NH House Belknap County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Peter John Spanos Republican 14 Won!
Franklin "Frank" Tilton Republican 14 Won!
David Huot Democrat 13 Won!
Richard B. Beaudoin Republican 12 Won!
Hans R. Larsson Republican 12 Lost
Gail Ober Democrat 12 Lost
Philip Spagnuolo, Jr. Democrat 12 Lost
Carlos E. Cardona Democrat 11 Lost
NH House Belknap County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Dennis Fields Republican 27 Won!
Timothy P. Lang Sr. Republican 27 Won!
Charles E. Mitchell Democrat 23 Lost
Stanley Robinson Democrat 23 Lost
NH House Belknap County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
George Feeney Republican 31 Won!
Peter Varney Republican 30 Won!
Elizabeth "Betty Ann" Abbott Democrat 20 Lost
Michelle J. Carter Democrat 18 Lost
NH House Belknap County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
John R. Plumer Republican 31 Won!
Michael "Mike" Sylvia Republican 30 Won!
Justin D. Borden Democrat 21 Lost
George Condodemetraky Democrat 18 Lost
NH House Belknap County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Barbara Comtois Republican 55 Won!
Katherine Preston Democrat 45 Lost
NH House Belknap County District 08 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Raymond Howard, Jr. Republican 59 Won!
Ruth Larson Democrat 41 Lost
NH House Belknap County District 09 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Charlie St. Clair Democrat 50 Won!
Steven R. Whalley Republican 50 Lost
NH House Carroll County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Anita Burroughs Democrat 54 Won!
Gene Chandler Republican 46 Lost
NH House Carroll County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Thomas "Tom" Buco Democrat 20 Won!
Harrison Kanzler Democrat 20 Won!
Stephen L. Woodcock Democrat 19 Won!
Karen Umberger Republican 16 Lost
Frank McCarthy Republican 14 Lost
William "Billy" Cuccio Republican 12 Lost
NH House Carroll County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Jerry Knirk Democrat 35 Won!
Susan Ticehurst Democrat 34 Won!
Mark McConkey Republican 31 Lost
NH House Carroll County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Glenn Cordelli Republican 28 Won!
Karel Crawford Republican 28 Won!
John A. Morrissey Democrat 22 Lost
Caroline Nesbitt Democrat 22 Lost
NH House Carroll County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Lino Avellani Republican 20 Won!
Ed Comeau Republican 20 Won!
Bill Nelson Republican 20 Won!
Theresa Swanick Democrat 14 Lost
Knute Ogren Democrat 13 Lost
Patricia Pustell Democrat 13 Lost
NH House Carroll County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
John T. MacDonald Republican 27 Won!
Edith DesMarais Democrat 26 Won!
Matthew J. Plache Republican 24 Lost
David W. Owen Democrat 23 Lost
NH House Carroll County District 07 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Edward "Ed" Butler Democrat 62 Won!
Joseph N. Mosca Republican 38 Lost
NH House Carroll County District 08 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
William M. Marsh Republican 60 Won!
Richard T. Stuart Democrat 40 Lost
NH House Cheshire County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Michael D. Abbott Democrat 22 Won!
Paul Berch Democrat 21 Won!
Cathryn A. Harvey Democrat 21 Won!
Lucy McVitty Weber Democrat 21 Won!
Kate Day Republican 15 Lost
NH House Cheshire County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
John E. Mann Democrat 56 Won!
Anne Cartwright Republican 44 Lost
NH House Cheshire County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Daniel Adams Eaton Democrat 57 Won!
Robert D'Arcy Republican 43 Lost
NH House Cheshire County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
David Morrill Democrat 85 Won!
David Crawford Libertarian 15 Lost
NH House Cheshire County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
John Bordenet Democrat 100 Won!
NH House Cheshire County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
David Meader Democrat 100 Won!
NH House Cheshire County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Sparky Von Plinsky Democrat 85 Won!
Robert J. Call Libertarian 15 Lost
NH House Cheshire County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Donovan Fenton Democrat 70 Won!
John Therriault Republican 30 Lost
NH House Cheshire County District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Richard Ames Democrat 39 Won!
Douglas Ley Democrat 36 Won!
Christopher Mazerall Republican 26 Lost
NH House Cheshire County District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
Sandy Swinburne Democrat 62 Won!
Edward Bryans Republican 38 Lost
NH House Cheshire County District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
John Hunt Republican 30 Won!
John E. O'Day Republican 26 Won!
Patricia Martin Democrat 22 Lost
Susan S. Silverman Democrat 22 Lost
NH House Cheshire County District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Jennie Gomarlo Democrat 29 Won!
Barry Faulkner Democrat 25 Won!
Jim McConnell Republican 24 Lost
David A. Pierce Republican 22 Lost
NH House Cheshire County District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Henry A. L. Parkhurst Democrat 59 Won!
Chester Lapointe Republican 41 Lost
NH House Cheshire County District 14 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Craig R. Thompson Democrat 51 Won!
Franklin Sterling, Jr. Republican 49 Lost
NH House Cheshire County District 15 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Bruce Tatro Democrat 57 Won!
Stephen K. Malone Republican 43 Lost
NH House Cheshire County District 16 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Joe Schapiro Democrat 48 Won!
William A. Pearson Democrat 45 Won!
Darryl Perry Libertarian 8 Lost
NH House Coos County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
John Fothergill Republican 100 Won!
Michael Furbush Republican 100 Won!
NH House Coos County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Wayne Moynihan Democrat 100 Won!
NH House Coos County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Larry L. Laflamme Democrat 24 Won!
Yvonne Thomas Democrat 22 Won!
Henry Noel Democrat 21 Won!
Robert Theberge Republican 19 Lost
Gaston Gingues Republican 11 Lost
Stuart Light Libertarian 3 Lost
NH House Coos County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Kevin Craig Republican 50 Won!
Herbert "Herb" Richardson Democrat 50 Lost
NH House Coos County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Edith Tucker Democrat 100 Won!
NH House Coos County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
William Hatch Democrat 100 Won!
NH House Coos County District 07 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Troy Merner Republican 53 Won!
Cathleen A. Fountain Democrat 47 Lost
NH House Grafton County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Linda Massimilla Democrat 30 Won!
Erin Tapper Hennessey Republican 28 Won!
Jan G. Edick Democrat 23 Lost
Calvin Beaulier Republican 20 Lost
NH House Grafton County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Timothy "Tim" Egan Democrat 56 Won!
Robert A. Peraino Republican 44 Lost
NH House Grafton County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Susan Ford Democrat 55 Won!
Ben Hight Republican 45 Lost
NH House Grafton County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Rick M. Ladd Republican 100 Won!
NH House Grafton County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Jerry M. Stringham Democrat 51 Won!
Bonnie Ham Republican 49 Lost
NH House Grafton County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
Kevin Maes Democrat 52 Won!
Gail Sanborn Republican 48 Lost
NH House Grafton County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Richard Osborne Democrat 52 Won!
Tiffany Johnson Republican 48 Lost
NH House Grafton County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Suzanne Smith Democrat 23 Won!
Sallie Fellows Democrat 22 Won!
Joyce Weston Democrat 21 Won!
Lynn Durham Republican 12 Lost
David L. Nash Republican 12 Lost
Hank Marquis Republican 10 Lost
NH House Grafton County District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Edward "Ned" Gordon Republican 34 Won!
Vincent Paul Migliore Republican 25 Won!
Catherine Mulholland Democrat 22 Lost
Tejasinha Sivalingam Democrat 15 Lost
Rosalie T. Babiarz Libertarian 2 Lost
John Babiarz Libertarian 2 Lost
NH House Grafton County District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
Roger W. Dontonville Democrat 100 Won!
NH House Grafton County District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
Timothy Josephson Democrat 53 Won!
Roy Russell Republican 47 Lost
NH House Grafton County District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Sharon Nordgren Democrat 25 Won!
Polly Kent Campion Democrat 24 Won!
Garrett Muscatel Democrat 24 Won!
Mary Jane Mulligan Democrat 22 Won!
Baronet H.W. Harrington Republican 5 Lost
NH House Grafton County District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Susan Almy Democrat 23 Won!
Laurel Stavis Democrat 23 Won!
George Sykes Democrat 23 Won!
Richard Abel Democrat 22 Won!
Michael Balog Republican 9 Lost
NH House Grafton County District 14 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Elaine H. French Democrat 53 Won!
Dennis Wagner Republican 47 Lost
NH House Grafton County District 15 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Dennis "Denny" Ruprecht Democrat 55 Won!
Rebecca Bailey Republican 45 Lost
NH House Grafton County District 16 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Francesca Diggs Democrat 52 Won!
Linda Luhtala Republican 48 Lost
NH House Grafton County District 17 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Joshua Adjutant Democrat 53 Won!
Stephen Darrow Republican 47 Lost
NH House Hillsborough County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
James "Jim" L. Fedolfi Republican 33 Won!
Marjorie Porter Democrat 31 Won!
Richard McNamara Democrat 29 Lost
Keith T. Cobbett Libertarian 7 Lost
NH House Hillsborough County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Keith Erf Republican 19 Won!
Gary Hopper Republican 17 Won!
J P Marzullo Republican 16 Won!
Aaron R. Gill Democrat 16 Lost
Rachel Cisto Democrat 12 Lost
Rebecca Mitchell Democrat 12 Lost
Lisa Wilber Libertarian 7 Lost
NH House Hillsborough County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Daniel "Dan" Pickering Democrat 55 Won!
Tim Lord Republican 45 Lost
NH House Hillsborough County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Jennifer Bernet Democrat 27 Won!
Kermit Williams Democrat 26 Won!
Ron Shattuck Republican 24 Lost
Jim Kofalt Republican 23 Lost
NH House Hillsborough County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
David Woodbury Democrat 26 Won!
Donna Mombourquette Democrat 25 Won!
Gerald "Gerry" Griffin Republican 25 Lost
Glen Dickey Republican 24 Lost
NH House Hillsborough County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
Barbara J. Griffin Republican 11 Won!
Michael Gunski Republican 11 Won!
Joe Alexander Jr. Republican 10 Won!
Fred Plett Republican 10 Won!
Cole Riel Democrat 10 Won!
Jeffrey R. Day Republican 10 Lost
Judi Lanza Democrat 10 Lost
F. Eric Emmerling Democrat 9 Lost
Reta Chaffee MacGregor Democrat 9 Lost
Melanie Renfrew-Hebert Democrat 9 Lost
Richard W. Manzo Libertarian 2 Lost
NH House Hillsborough County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Linda Gould Republican 10 Won!
Sue Mullen Democrat 10 Won!
Linda Rea Camarota Republican 9 Won!
David Danielson Republican 9 Won!
John Graham Republican 9 Won!
Michael D. Trento Republican 9 Won!
Bart Fromuth Republican 9 Lost
Catherine A. Rombeau Democrat 8 Lost
Richard B. Friedman Democrat 7 Lost
Wayne L. Goldner Democrat 7 Lost
Kamee Verdrager Leshner Democrat 7 Lost
Jerry Hanauer Democrat 6 Lost
Spencer Dias Libertarian 1 Lost
NH House Hillsborough County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Jeffrey "Jeff" Goley Democrat 36 Won!
Diane M. Langley Democrat 35 Won!
Andrew Fromuth Republican 29 Lost
NH House Hillsborough County District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Linda DiSilvestro Democrat 32 Won!
Israel "Iz" Piedra Democrat 27 Won!
Douglas Whitfield Republican 21 Lost
Anthony B. Pugh Republican 20 Lost
NH House Hillsborough County District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
Patrick "Pat" Long Democrat 35 Won!
Jean Leniol Jeudy Democrat 33 Won!
Daniel Heck Republican 15 Lost
Holly Beene Seal Republican 14 Lost
Nicholas M. Goroff Libertarian 3 Lost
NH House Hillsborough County District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
Nicole Klein-Knight Democrat 31 Won!
Donald J. Bouchard Democrat 30 Won!
Jean Mathieu Republican 21 Lost
Michael Leviss Republican 18 Lost
NH House Hillsborough County District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Amanda Bouldin Democrat 39 Won!
Andrew Bouldin Democrat 34 Won!
Lisa M. Freeman Republican 27 Lost
NH House Hillsborough County District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Kathy J. Desjardin Democrat 27 Won!
Larry Gagne Republican 26 Won!
Peter J. Macone Democrat 24 Lost
Kirk D. McConville Republican 23 Lost
NH House Hillsborough County District 14
Candidate Name Party % of Vote Result
Mary Freitas Democrat 30 Won!
Mary Heath Democrat 29 Won!
Andreas W. Reif Republican 21 Lost
Roland A. Six Republican 20 Lost
NH House Hillsborough County District 15
Candidate Name Party % of Vote Result
Erika Connors Democrat 29 Won!
Mark Warden Republican 27 Won!
Angel C. Brisson Republican 23 Lost
Ryan M. Curran Democrat 22 Lost
NH House Hillsborough County District 16
Candidate Name Party % of Vote Result
Barbara Shaw Democrat 31 Won!
Joshua Query Democrat 24 Won!
Victoria Sullivan Republican 23 Lost
Thomas M. Robert Republican 22 Lost
NH House Hillsborough County District 17
Candidate Name Party % of Vote Result
Heidi Hamer Democrat 29 Won!
Timothy Smith Democrat 25 Won!
Dan Garthwaite Republican 23 Lost
Tammy Simmons Republican 23 Lost
NH House Hillsborough County District 18
Candidate Name Party % of Vote Result
Patricia Cornell Democrat 31 Won!
Willis Griffith Democrat 28 Won!
Joshua Holmes Republican 20 Lost
Brittany Ping Republican 20 Lost
NH House Hillsborough County District 19
Candidate Name Party % of Vote Result
Robert "Bob" Backus Democrat 29 Won!
Kendall Snow Democrat 27 Won!
Dick Marston Republican 22 Lost
Patrick Sweeney Republican 22 Lost
NH House Hillsborough County District 20
Candidate Name Party % of Vote Result
Richard W. Lascelles Republican 31 Won!
Ralph Boehm Republican 29 Won!
Daniel Westervelt Democrat 21 Lost
Geoffrey Westervelt Democrat 18 Lost
NH House Hillsborough County District 21
Candidate Name Party % of Vote Result
Richard "Dick" Barry Republican 7 Won!
Richard "Dick" Hinch Republican 7 Won!
Bob L'Heureux Republican 7 Won!
Nancy A. Murphy Democrat 7 Won!
Jeanine Notter Republican 7 Won!
Rosemarie Rung Democrat 7 Won!
Kathryn Stack Democrat 6 Won!
Wendy Thomas Democrat 6 Won!
John "Jack" Balcom Republican 6 Lost
Brenda Ellen Grady Democrat 6 Lost
Keith A. Jeffery Republican 6 Lost
Kim Kojak Democrat 6 Lost
Chuck Mower Democrat 6 Lost
Lindsay Tausch Republican 6 Lost
John James Washburn Republican 6 Lost
Brian Stisser Democrat 5 Lost
NH House Hillsborough County District 22
Candidate Name Party % of Vote Result
Megan A. Murray Democrat 19 Won!
Reed Panasiti Republican 17 Won!
Julie Radhakrishnan Democrat 17 Won!
Daniel T. Veilleux Democrat 17 Lost
Peter Hansen Republican 16 Lost
Scott Courtemanche Republican 15 Lost
NH House Hillsborough County District 23
Candidate Name Party % of Vote Result
Joelle Martin Democrat 15 Won!
Paul Dargie Democrat 14 Won!
Peter Petrigno Democrat 14 Won!
Charles "Charlie" Burns Republican 12 Won!
John A. Frazier Democrat 12 Lost
Carolyn Halstead Republican 12 Lost
Michael E. Thornton Republican 11 Lost
John Yule Republican 11 Lost
NH House Hillsborough County District 24
Candidate Name Party % of Vote Result
Peter Leishman Democrat 100 Won!
Ivy Vann Democrat 100 Won!
NH House Hillsborough County District 25
Candidate Name Party % of Vote Result
Paul Somero Republican 32 Won!
Timothy "Tim" Merlino Republican 31 Won!
Laura Lynch Democrat 19 Lost
Lisa D. Beaudoin Democrat 18 Lost
NH House Hillsborough County District 26
Candidate Name Party % of Vote Result
Jack B. Flanagan Republican 26 Won!
Brett Hall Democrat 25 Won!
John Lewicke Republican 25 Lost
Brian Lee Rater Democrat 23 Lost
NH House Hillsborough County District 27
Candidate Name Party % of Vote Result
Michelle St. John Democrat 27 Won!
James "Jim" Belanger Republican 26 Won!
James H. Kelly Republican 24 Lost
Thomas "Tom" J. Harris Democrat 23 Lost
NH House Hillsborough County District 28
Candidate Name Party % of Vote Result
Janice "Jan" Schmidt Democrat 19 Won!
William Bordy Democrat 17 Won!
Bruce Cohen Democrat 17 Won!
Elizabeth Ferreira Republican 16 Lost
Tom Lanzara Republican 16 Lost
Carl Seidel Republican 15 Lost
NH House Hillsborough County District 29
Candidate Name Party % of Vote Result
Paul R. Bergeron Democrat 32 Won!
Sue Newman Democrat 20 Won!
Ray Newman Democrat 19 Won!
Michael McCarthy Republican 15 Lost
Michael Balboni Republican 14 Lost
NH House Hillsborough County District 30
Candidate Name Party % of Vote Result
Patricia S. Klee Democrat 21 Won!
Sherry Dutzy Democrat 20 Won!
Suzanne Mercier Vail Democrat 20 Won!
Lisa Scontsas Republican 14 Lost
Mariellen MacKay Republican 13 Lost
Doris Hohensee Republican 12 Lost
NH House Hillsborough County District 31
Candidate Name Party % of Vote Result
David Cote Democrat 100 Won!
Fred E. Davis, Jr. Democrat 100 Won!
Manny Espitia Democrat 100 Won!
NH House Hillsborough County District 32
Candidate Name Party % of Vote Result
Dan Toomey Democrat 19 Won!
Allison Nutting-Wong Democrat 18 Won!
Michael P. Pedersen Democrat 18 Won!
Paula Johnson Republican 16 Lost
Frank Moore Republican 15 Lost
Di Lothrop Republican 14 Lost
NH House Hillsborough County District 33
Candidate Name Party % of Vote Result
Kenneth "Ken" Gidge Democrat 29 Won!
Mark King Democrat 26 Won!
Fran Nutter-Upham Democrat 25 Won!
Kevin Scully Republican 21 Lost
NH House Hillsborough County District 34
Candidate Name Party % of Vote Result
Catherine Sofikitis Democrat 22 Won!
Deb Stevens Democrat 22 Won!
Greg Indruk Democrat 21 Won!
Edith "Dee" Hogan Republican 18 Lost
Donald Whalen Republican 17 Lost
NH House Hillsborough County District 35
Candidate Name Party % of Vote Result
Laura Damphousse Telerski Democrat 22 Won!
Latha Mangipudi Democrat 21 Won!
Skip Cleaver Democrat 20 Won!
Peter Silva Republican 14 Lost
Paul Hutsteiner Republican 12 Lost
Michael R. Mader Republican 12 Lost
NH House Hillsborough County District 36
Candidate Name Party % of Vote Result
Linda Harriott-Gathright Democrat 20 Won!
Michael O'Brien Sr. Democrat 20 Won!
Martin "Marty" Jack Democrat 19 Won!
Bill Ohm Republican 15 Lost
Paula Desjardins Moran Republican 14 Lost
Iang Jeon Republican 12 Lost
NH House Hillsborough County District 37
Candidate Name Party % of Vote Result
Lynne Ober Republican 6 Won!
Russell T. Ober III Republican 6 Won!
Kimberly Rice Republican 6 Won!
Bob Greene Republican 5 Won!
Alicia Lekas Republican 5 Won!
Tony Lekas Republican 5 Won!
Rene Hershel Nunez Republican 5 Won!
Andrew Prout Republican 5 Won!
Andrew "Andy" Renzullo Republican 5 Won!
Jordan G. Ulery Republican 5 Won!
James R. Whittemore Republican 5 Won!
Barbara A. Blue Democrat 4 Lost
Nancy Brucker Democrat 4 Lost
Krysten Evans Democrat 4 Lost
David Hennessey Democrat 4 Lost
Grace Kennedy Democrat 4 Lost
Harold "Hal" Lynde Democrat 4 Lost
Paul M. Moriarty Democrat 4 Lost
Lana Paliy Democrat 4 Lost
Robert S. Sherman Democrat 4 Lost
Alejandro Urrutia Democrat 4 Lost
Michael R. Drouin Democrat 3 Lost
Louis Alciere Libertarian 1 Lost
Caleb Q. Dyer Libertarian 1 Lost
NH House Hillsborough County District 38 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Chris Balch Democrat 27 Won!
James Bosman Democrat 26 Won!
David Bedard Republican 24 Lost
John J. Valera Republican 23 Lost
NH House Hillsborough County District 39 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
John A. Burt Republican 54 Won!
Gary A. Evans Democrat 46 Lost
NH House Hillsborough County District 40 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Kat McGhee Democrat 52 Won!
Keith Ammon Republican 46 Lost
Mark Linn Libertarian 2 Lost
NH House Hillsborough County District 41 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Laurie Sanborn Republican 50 Won!
Lisa Nash Democrat 50 Lost
NH House Hillsborough County District 42 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Jacqueline Chretien Democrat 32 Won!
Matthew Wilhelm Democrat 28 Won!
Joseph Lachance Republican 21 Lost
Phillip Harris Republican 19 Lost
NH House Hillsborough County District 43 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Christopher "Chris" Herbert Democrat 20 Won!
Benjamin Baroody Democrat 19 Won!
Richard Komi Democrat 17 Won!
Ross Terrio Republican 15 Lost
Michael Garcia Republican 14 Lost
Jason Hodgdon Republican 14 Lost
NH House Hillsborough County District 44 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Mark McLean Republican 26 Won!
Mark Proulx Republican 26 Won!
Heather A. Ledoux Democrat 25 Lost
Candace Moulton Democrat 23 Lost
NH House Hillsborough County District 45 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Jane Ellen Beaulieu Democrat 29 Won!
Constance "Connie" Van Houten Democrat 27 Won!
Carlos Gonzalez Republican 21 Lost
Scott Eich Republican 19 Lost
Alex Avery Libertarian 3 Lost
NH House Merrimack County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Kenneth Wells Democrat 51 Won!
Louise Andrus Republican 49 Lost
NH House Merrimack County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Dave Testerman Republican 31 Won!
Werner Horn Republican 25 Won!
Scott Burns Democrat 24 Lost
Delaney Franklin Carrier Democrat 19 Lost
NH House Merrimack County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Gregory "Greg" Hill Republican 28 Won!
Joyce May Fulweiler Democrat 25 Won!
Kathleen Lauer-Rago Republican 25 Lost
Jim Lintner Democrat 22 Lost
NH House Merrimack County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Thomas "Tom" Schamberg Democrat 54 Won!
Douglas Long Republican 46 Lost
NH House Merrimack County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Karen Ebel Democrat 39 Won!
Dan Wolf Republican 35 Won!
Andrew Schmidt Democrat 26 Lost
NH House Merrimack County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
Beth Rodd Democrat 30 Won!
Roderick Pimentel Democrat 29 Won!
Mark Lindsley Republican 22 Lost
Thomas A. Dunne, Jr. Republican 19 Lost
NH House Merrimack County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Clyde Carson Democrat 55 Won!
Terry Ellen Cox Republican 45 Lost
NH House Merrimack County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Robert Forsythe Republican 50 Won!
Edward J. Cherian Democrat 50 Lost
NH House Merrimack County District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Howard Moffett Democrat 27 Won!
George Saunderson Democrat 26 Won!
Michael Moffett Republican 25 Lost
Jose E. Cambrils Republican 22 Lost
NH House Merrimack County District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
David Luneau Democrat 29 Won!
Mary Jane Wallner Democrat 29 Won!
Mel Myler Democrat 28 Won!
Luke Diamond Republican 9 Lost
John French VI Republican 4 Lost
NH House Merrimack County District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
Stephen "Steve" Shurtleff Democrat 65 Won!
Kevin James Miller Republican 35 Lost
NH House Merrimack County District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Connie Lane Democrat 100 Won!
NH House Merrimack County District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Beth Richards Democrat 100 Won!
NH House Merrimack County District 14
Candidate Name Party % of Vote Result
James "Jim" MacKay Democrat 75 Won!
Mike Visconti Republican 25 Lost
NH House Merrimack County District 15
Candidate Name Party % of Vote Result
Ryan Buchanan Democrat 100 Won!
NH House Merrimack County District 16
Candidate Name Party % of Vote Result
Timothy Soucy Democrat 71 Won!
Robert "Bob" Bertrand Republican 29 Lost
NH House Merrimack County District 17
Candidate Name Party % of Vote Result
Safiya Wazir Democrat 56 Won!
Dennis R. Soucy Republican 44 Lost
NH House Merrimack County District 18
Candidate Name Party % of Vote Result
Kristina "Kris" Schultz Democrat 62 Won!
Mary Donnelly Republican 38 Lost
NH House Merrimack County District 19
Candidate Name Party % of Vote Result
Christy Dolat Bartlett Democrat 58 Won!
Todd B. Haywood Republican 42 Lost
NH House Merrimack County District 20
Candidate Name Party % of Vote Result
David Doherty Democrat 18 Won!
Dianne Schuett Democrat 18 Won!
Brian Seaworth Republican 17 Won!
Richard R. Bilodeau Republican 16 Lost
Clinton A. Hanson, Jr. Democrat 16 Lost
Peter L. Gagyi, Jr. Republican 15 Lost
NH House Merrimack County District 21
Candidate Name Party % of Vote Result
James C. Allard Republican 30 Won!
John F. Klose Republican 27 Won!
Miriam Cahill-Yeaton Democrat 23 Lost
Mary Frambach Democrat 20 Lost
NH House Merrimack County District 22
Candidate Name Party % of Vote Result
Alan J. Turcotte Democrat 54 Won!
Scott McDonald Republican 46 Lost
NH House Merrimack County District 23
Candidate Name Party % of Vote Result
Mary Beth Walz Democrat 19 Won!
Samantha Fox Democrat 18 Won!
Gary L. Woods Democrat 18 Won!
Richard E. Johnson Republican 16 Lost
Paul Brassard Republican 15 Lost
John F. Martin Republican 15 Lost
NH House Merrimack County District 24
Candidate Name Party % of Vote Result
Frank Kotowski Republican 14 Won!
Thomas Walsh Republican 14 Won!
Richard "Dick" Marple Republican 13 Won!
Michael Yakubovich Republican 13 Won!
Harry Kozlowski Democrat 12 Lost
Kathleen M. Martins Democrat 12 Lost
Madalasa Gurung Democrat 11 Lost
Marcy Rothenberg Democrat 11 Lost
NH House Merrimack County District 25 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
David Karrick Democrat 51 Won!
Natalie J. Wells Republican 49 Lost
NH House Merrimack County District 26 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Howard C. Pearl Republican 52 Won!
Lorrie Carey Democrat 48 Lost
NH House Merrimack County District 27 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Arthur "Art" Ellison Democrat 100 Won!
Rebecca McWilliams Democrat 100 Won!
NH House Merrimack County District 28 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Katherine D. Rogers Democrat 58 Won!
Andrew Georgevits Republican 42 Lost
NH House Merrimack County District 29 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Carol McGuire Republican 58 Won!
Erin Canterbury Democrat 42 Lost
NH House Rockingham County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
David Coursin Democrat 50 Won!
Joseph McCaffrey Republican 50 Lost
NH House Rockingham County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Alan Bershtein Republican 18 Won!
James Spillane Republican 18 Won!
Kevin Verville Republican 18 Won!
Gwen Friend Democrat 17 Lost
Rebecca Hutchinson Democrat 17 Lost
Lloyd Carr Democrat 13 Lost
NH House Rockingham County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Kevin Pratt Republican 22 Won!
Kathleen Hoelzel Republican 20 Won!
Michael Costable, Jr. Republican 19 Won!
Michelle Couture Democrat 13 Lost
Jennifer Dube Democrat 13 Lost
Deborah Nelson Democrat 12 Lost
NH House Rockingham County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Jess Edwards Republican 13 Won!
Chris True Republican 13 Won!
Jason "Jessie" Osborne Republican 12 Won!
Becky Owens Republican 12 Won!
Tony Piemonte Republican 11 Won!
Todd Bedard Democrat 8 Lost
Stephen D'Angelo Democrat 8 Lost
Benjamin Geiger Democrat 8 Lost
Cynthia Herman Democrat 8 Lost
Patrick McLaughlin Democrat 8 Lost
NH House Rockingham County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Al Baldasaro Republican 8 Won!
Tom Dolan Republican 8 Won!
David Lundgren Republican 8 Won!
Betsy McKinney Republican 8 Won!
Sherman Packard Republican 7 Won!
Doug Thomas Republican 7 Won!
Anne Warner Democrat 7 Won!
Roger Fillio Republican 7 Lost
Luisa Piette Democrat 7 Lost
Paul Skudlarek Democrat 7 Lost
Robin Skudlarek Democrat 7 Lost
Martha L. Smith Democrat 7 Lost
Kyle Foden Democrat 6 Lost
Mack Leathurby Democrat 6 Lost
Alexander "Alex" Rego Democrat Lost
NH House Rockingham County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
Phyllis Katsakiores Republican 7 Won!
Brian Chirichiello Republican 6 Won!
Mary Eisner Democrat 6 Won!
David C. Love Republican 6 Won!
David Milz Republican 6 Won!
John T. O'Connor Republican 6 Won!
Stephen Pearson Republican 6 Won!
John Potucek Republican 6 Won!
Katherine Prudhomme O'Brien Republican 6 Won!
James "Jim" Webb Republican 6 Won!
Michelle E. Sawyer-Moge Democrat 6 Lost
Fred Bates Democrat 5 Lost
Sean Cohen Democrat 5 Lost
Ronald Jonathan Cooper III Democrat 5 Lost
Paul Doolittle Democrat 5 Lost
Owen D. Ingram Democrat 5 Lost
Frank Sapareto Republican 5 Lost
Anne Copp Libertarian 2 Lost
NH House Rockingham County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Mary Griffin Republican 16 Won!
Charles McMahon Republican 15 Won!
Joel M. Desilets Republican 14 Won!
Walter Kolodziej Republican 14 Won!
Kristi St. Laurent Democrat 13 Lost
Stephen D. Mavrellis Democrat 10 Lost
Marie Yanish Democrat 10 Lost
Ioana Singureanu Democrat 9 Lost
NH House Rockingham County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Daryl A. Abbas Republican 7 Won!
Arthur E. Barnes III Republican 7 Won!
Fred Doucette Republican 7 Won!
Betty Irene Gay Republican 7 Won!
Everett P. McBride, Jr. Republican 7 Won!
John Sytek Republican 7 Won!
Edward "Ed" DeClercq Republican 6 Won!
Robert "Bob" Elliott Republican 6 Won!
John Janigian Republican 6 Won!
Kelly Moss Democrat 6 Lost
Janet Breslin Democrat 5 Lost
Bonnie L. Wright Democrat 5 Lost
Gregory F. Davis Democrat 4 Lost
David Hickernell Democrat 4 Lost
Camron "Cam" Iannalfo Democrat 4 Lost
Sean M. Lewis Democrat 4 Lost
Jacqueline Muollo Democrat 4 Lost
George D. Perry Democrat 4 Lost
NH House Rockingham County District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Mark Vallone Democrat 29 Won!
Sean D. Morrison Republican 27 Won!
Michael Vose Republican 25 Lost
Jerry Marceau Democrat 19 Lost
NH House Rockingham County District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
Dennis Acton Republican 100 Won!
NH House Rockingham County District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
Elizabeth "Liz" McConnell Democrat 52 Won!
Allen Cook Republican 48 Lost
NH House Rockingham County District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Scott Wallace Republican 60 Won!
Kenneth F. Peterson Democrat 40 Lost
NH House Rockingham County District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Dennis E. Green Republican 100 Won!
Joseph "Joe" Guthrie Republican 100 Won!
David Welch Republican 100 Won!
Kenneth Weyler Republican 100 Won!
NH House Rockingham County District 14
Candidate Name Party % of Vote Result
Norman Major Republican 16 Won!
Peter E. Torosian Republican 16 Won!
Debra DeSimone Republican 15 Won!
Robert D. Harb Republican 14 Won!
Kate Delfino Democrat 12 Lost
Beth M. Cacciotti Democrat 10 Lost
George W. Hamblen Democrat 9 Lost
Peter Owen McVay Democrat 9 Lost
NH House Rockingham County District 15
Candidate Name Party % of Vote Result
Charles Melvin, Sr. Republican 52 Won!
Kate Michaels Democrat 48 Lost
NH House Rockingham County District 16
Candidate Name Party % of Vote Result
Dan Davis Republican 51 Won!
Peter D. Oldak Democrat 49 Lost
NH House Rockingham County District 17
Candidate Name Party % of Vote Result
Michael Cahill Democrat 29 Won!
Charlotte I. DiLorenzo Democrat 28 Won!
Ellen Read Democrat 27 Won!
Harrison deBree Republican 17 Lost
NH House Rockingham County District 18
Candidate Name Party % of Vote Result
Julie D. Gilman Democrat 19 Won!
Skip Berrien Democrat 18 Won!
Gaby Grossman Democrat 18 Won!
Lisa Bunker Democrat 17 Won!
Edward Duncan Republican 10 Lost
Robert Goeman Republican 9 Lost
Brian Griset Republican 9 Lost
NH House Rockingham County District 19
Candidate Name Party % of Vote Result
Debra Altschiller Democrat 29 Won!
Patrick Abrami Republican 26 Won!
Lester Cuff, Jr. Democrat 24 Lost
Daniel Shepard Republican 21 Lost
NH House Rockingham County District 20
Candidate Name Party % of Vote Result
Aboul Khan Republican 20 Won!
William L. Fowler Republican 19 Won!
Max Abramson Republican 18 Won!
Patricia M. O'Keefe Democrat 17 Lost
Greg Marrow Democrat 14 Lost
Denis Rice Democrat 13 Lost
NH House Rockingham County District 21
Candidate Name Party % of Vote Result
Robert "Renny" Cushing Democrat 14 Won!
Michael "Mike" Edgar Democrat 14 Won!
Tom Loughman Democrat 14 Won!
Patricia J. Bushway Democrat 13 Won!
Philip Webb Bean Republican 12 Lost
Michelle Zaino Republican 12 Lost
Tracy Emerick Republican 11 Lost
Sharleene Page Hurst Republican 11 Lost
NH House Rockingham County District 22
Candidate Name Party % of Vote Result
Jim Maggiore Democrat 53 Won!
Henry A. Marsh Republican 47 Lost
NH House Rockingham County District 23
Candidate Name Party % of Vote Result
Dennis Malloy Democrat 56 Won!
Rob Robertson Republican 44 Lost
NH House Rockingham County District 24
Candidate Name Party % of Vote Result
Jaci Grote Democrat 28 Won!
Kate Murray Democrat 27 Won!
Julie Tucker Republican 24 Lost
Kate Catalano Republican 21 Lost
NH House Rockingham County District 25
Candidate Name Party % of Vote Result
Laura Pantelakos Democrat 73 Won!
Tom Lukacz Republican 27 Lost
NH House Rockingham County District 26
Candidate Name Party % of Vote Result
Rebecca McBeath Democrat 100 Won!
NH House Rockingham County District 27
Candidate Name Party % of Vote Result
Peter F. Somssich Democrat 100 Won!
NH House Rockingham County District 28
Candidate Name Party % of Vote Result
Gerald "Gerry" Ward Democrat 100 Won!
NH House Rockingham County District 29
Candidate Name Party % of Vote Result
David Meuse Democrat 100 Won!
NH House Rockingham County District 30 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Jacqueline Cali-Pitts Democrat 100 Won!
NH House Rockingham County District 31 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Tamara Le Democrat 59 Won!
Franco DiRienzo Republican 41 Lost
NH House Rockingham County District 32 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Terry Roy Republican 54 Won!
Tom Chase Democrat 46 Lost
NH House Rockingham County District 33 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Josh Yokela Republican 57 Won!
Eric Turer Democrat 43 Lost
NH House Rockingham County District 34 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Mark Pearson Republican 60 Won!
Lewis F. Hadley, Jr. Democrat 40 Lost
NH House Rockingham County District 35 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Deborah L. Hobson Republican 56 Won!
Rick Faulconer Democrat 44 Lost
NH House Rockingham County District 36 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Patricia T. Lovejoy Democrat 64 Won!
Debra Picucci Republican 36 Lost
NH House Rockingham County District 37 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Jason A. Janvrin Republican 51 Won!
Elaine Andrews-Ahearn Democrat 49 Lost
NH House Strafford County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Peter T. Hayward Republican 36 Won!
Abigail Rooney Republican 35 Won!
Larry Brown Democrat 28 Lost
NH House Strafford County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
James F. Horgan Republican 28 Won!
Joseph "Joe" Pitre Republican 26 Won!
Emmanuel Krasner Democrat 24 Lost
Sylvia J. Arcouette Democrat 21 Lost
NH House Strafford County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Michael Harrington Republican 27 Won!
Kurt Wuelper Republican 27 Won!
Robert "Bob" Perry Democrat 23 Lost
Ellen Phillips Democrat 23 Lost
NH House Strafford County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Cassandra Levesque Democrat 26 Won!
Matthew D. Towne Democrat 25 Won!
Robert J. Drew Republican 23 Lost
Jenny Wilson Republican 23 Lost
Frank Bertone Libertarian 2 Lost
NH House Strafford County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Jeffrey C. Salloway Democrat 64 Won!
Scott Bugbee Republican 36 Lost
NH House Strafford County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
Janet Wall Democrat 22 Won!
Timothy Horrigan Democrat 18 Won!
Cam Kenney Democrat 18 Won!
Marjorie Smith Democrat 18 Won!
Judith Spang Democrat 18 Won!
Mark Racic Republican 6 Lost
NH House Strafford County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Timothy Fontneau Democrat 54 Won!
Deborah Kaczynski Republican 46 Lost
NH House Strafford County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Donna R. Ellis Democrat 54 Won!
Sharyn Cornish Stuart Republican 46 Lost
NH House Strafford County District 09
Candidate Name Party % of Vote Result
Steven P. Beaudoin Republican 55 Won!
Elaine M. Lauterborn Democrat 45 Lost
NH House Strafford County District 10
Candidate Name Party % of Vote Result
Jody L. McNally Republican 52 Won!
Amy Cann Democrat 48 Lost
NH House Strafford County District 11
Candidate Name Party % of Vote Result
Chuck Grassie Democrat 52 Won!
Susan "Sue" DeLemus Republican 48 Lost
NH House Strafford County District 12
Candidate Name Party % of Vote Result
Derek MacMillen "Mac" Kittredge Republican 51 Won!
Pamela J. Hubbard Democrat 49 Lost
NH House Strafford County District 13
Candidate Name Party % of Vote Result
Casey M. Conley Democrat 74 Won!
Debra Childs Republican 26 Lost
NH House Strafford County District 14
Candidate Name Party % of Vote Result
Kristina Fargo Democrat 66 Won!
Kate Harris Independent/Other 34 Lost
NH House Strafford County District 15
Candidate Name Party % of Vote Result
Linn Opderbecke Democrat 59 Won!
Collin Coppinger Republican 41 Lost
NH House Strafford County District 16
Candidate Name Party % of Vote Result
Sherry Frost Democrat 100 Won!
NH House Strafford County District 17
Candidate Name Party % of Vote Result
Susan Treleaven Democrat 28 Won!
Peter Bixby Democrat 26 Won!
Kenneth S. Vincent Democrat 25 Won!
Michael Castaldo Republican 21 Lost
NH House Strafford County District 18
Candidate Name Party % of Vote Result
Wendy Chase Democrat 19 Won!
Gerri Cannon Democrat 18 Won!
Cecilia Rich Democrat 17 Won!
Matthew L. Spencer Republican 15 Lost
Jodi Lavoie-Carnes Republican 13 Lost
Padraic O'Hare Republican 12 Lost
Dale R. Sprague Independent/Other 5 Lost
Jarec Rondeau Libertarian 1 Lost
NH House Strafford County District 19 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Peter Schmidt Democrat 73 Won!
Patrick Coleman Republican 27 Lost
NH House Strafford County District 20 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Thomas Southworth Democrat 100 Won!
NH House Strafford County District 21 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Catt Sandler Democrat 58 Won!
Philip Munck Republican 42 Lost
NH House Strafford County District 22 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Peg Higgins Democrat 53 Won!
Thomas Kaczynski, Jr. Republican 47 Lost
NH House Strafford County District 23 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Sandra Keans Democrat 51 Won!
Don Leeman Republican 49 Lost
NH House Strafford County District 24 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Mona Perreault Republican 47 Won!
Jeremiah Minihan Democrat 42 Lost
Brandon Phinney Libertarian 10 Lost
NH House Strafford County District 25 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Amanda Gourgue Democrat 57 Won!
Joe Hannon Republican 43 Lost
NH House Sullivan County District 01
Candidate Name Party % of Vote Result
Brian M. Sullivan Democrat 33 Won!
Lee W. Oxenham Democrat 31 Won!
Virginia Drye Republican 20 Lost
Tanya D. McIntire Republican 16 Lost
NH House Sullivan County District 02
Candidate Name Party % of Vote Result
Gates Lucas Republican 53 Won!
Sue Gottling Democrat 47 Lost
NH House Sullivan County District 03
Candidate Name Party % of Vote Result
Andrew Scott O'Hearne Democrat 60 Won!
Francis Gauthier Republican 40 Lost
NH House Sullivan County District 04
Candidate Name Party % of Vote Result
Gary Merchant Democrat 57 Won!
John J. O'Connor Republican 43 Lost
NH House Sullivan County District 05
Candidate Name Party % of Vote Result
Walter A. Stapleton Republican 51 Won!
Chad Rolston Democrat 49 Lost
NH House Sullivan County District 06
Candidate Name Party % of Vote Result
Skip Rollins Republican 32 Won!
John Callum Republican 24 Won!
Virginia O'Brien Irwin Democrat 23 Lost
Larry Flint Democrat 21 Lost
NH House Sullivan County District 07
Candidate Name Party % of Vote Result
Judy Aron Republican 53 Won!
Claudia Y. Istel Democrat 47 Lost
NH House Sullivan County District 08
Candidate Name Party % of Vote Result
Thomas "Tom" Laware Republican 50 Won!
John W. Streeter Democrat 50 Lost
NH House Sullivan County District 09 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Linda Tanner Democrat 53 Won!
Margaret M. Drye Republican 47 Lost
NH House Sullivan County District 10 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
John Cloutier Democrat 59 Won!
Conlin Smith Republican 41 Lost
NH House Sullivan County District 11 (Floterial)
Candidate Name Party % of Vote Result
Steven Smith Republican 55 Won!
Bruce L. Cragin Democrat 45 Lost

©2018 Live Free or Die Alliance | The Live Free or Die Alliance is a 501(c)3 nonprofit organization.